Építőipari Mesterdíj Alapítvány
1994-2019
Az 1990-es években a hazai építőipar nagy átalakuláson ment át. Csökkentek az állami megrendelések, kiéleződött a megbízásokért a piaci verseny. A nagy építőipari vállalatok jelentős része nem tudott megfelelni a kihívásoknak, szétestek, vagy megszűntek, ugyanakkor számtalan kis és közepes vállalkozás jött létre, így összességében kínálati építési piac alakult ki. A gyors és amellett jó minőségű munka végzése a talpon maradás alapvető feltételévé vált.
Az építőipar két jeles szövetsége, az Építéstudományi Egyesület (ÉTE) és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) 1994 –ben arra a meggyőződésre jutott, hogy az építőipar megújulásának és fejlődésének egyik fontos alapfeltétele a minőség színvonalának emelése. Ezért ennek ösztönzésére és szakmai elismerésére – az ÉVOSZ elnöke, Kreszán Albert és az ÉTE elnöke, Dr. Meszléry Celesztin kezdeményezésére - megalapították az Építőipari Mesterdíj Alapítványt.
25 éves tehát az Alapítvány. Kuratóriumának első elnöke a szakmai körben elismert Száva István volt, aki a kezdetektől egészen 90 éves korában bekövetkezett haláláig közmegelégedésre vezette a testületet. Utóda 2012 évtől kezdődően Pallay Tibor lett. Gazdasági vezető a kezdetektől napjaikig Bar-tus Edit.
Kurátorok voltak illetve ma is tisztséget töltenek be:
Apáthy Endre, Ballay István, Dr. Bartos Sándor (+), Dr. Fejérdy Tamás, Herczegh Zoltán, Horváth Lajos, Hollai Pál, Kerékgyártó Attila, Koji László, Kovács Imre, Kreszán Albert, Makra Magdolna, Matúz Géza, Móczár Gábor, Nagyunyomi-Sényi Gábor, Dr. Nemes Géza, Pallay Tibor, Pataky Elemér (+), Szalay Tihamér, Száva István, Szilágyi András, Vermesy Sándor, Wéber László
Az Alapítvány alapvető feladata az építőiparban a jó minőségű munkavégzés, az építőipari termékek magas színvonalának ösztönzése és a példaértékű minőséget előállító képesség és készség elismerése, ezzel a színvonalas, meg-bízható munkát végző vállalkozók szakmai jó hírének alátámasztása. Az Alapítvány célja elősegíteni, hogy érdemes legyen jó munkát végezni, a mesterséget magas fokon megvalósító munkán keresztül növelni a szakma becsületét, megbecsülését.
A célokat elfogadva a következő egyesületek, kamarák és szövetségek csat-lakoztak:
Közlekedéstudományi Egyesület, a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség, a Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozata, az MTF Közműtechnológiákért Egyesület és a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata
E széles körű támogatással létrejött kezdeményezés méltán tartja magáról, hogy mottója: „az elismerést a szakma adja a szakmának”
Az Alapítvány ténylegesen két feladatot valósít meg:
Építőipari Mesterdíj: szervezi, fogadja és a kurátorok közreműködésével szakértőkkel elbírálja a kiemelkedő színvonalon megvalósult építőipari szakmában benyújtott pályázatokat, kihirdeti az eredményt, ünnepélyes keretek között átadja a Díjtárgyakat és az Okleveleket. Gondoskodik a pályázatok szakmai körökben történő ismertetéséről.
Építőipari Mesterdíjat az a vállalkozó kaphat, aki egy épületen vagy mérnöki építményen a bírálók szakvéleménye szerint kiváló munkát végzett. A díjra jelentkezési határidő nélkül bármikor lehet, de lehetőleg a munkavégzés azon fázisában, amikor a minőség elbírálható. A Mesterdíjat megtestesítő díjfigurát, a Kuratórium kedvező döntése esetén, ünnepélyesen adják át és a Mesterdíj emblémáját két évig feltüntetheti levélpapírjain, kiadványain, pályázatain.
A Kuratórium a kezdetektől napjainkig 281 Építőipari Mesterdíjat ítélt oda, melyek között van olyan cég is, amely a díjat külföldön - Németországban – végzett tevékenysége alapján kapta.
Építőipari Nívódíj: évente pályázatot hirdet, szervezi, fogadja, a bíráló bizottság a helyszíni szemle után elbírálja a kiemelkedő építészeti-műszaki színvonalon megvalósított épületek, épületegyüttesek és műtárgyak pályázatait. Az év végén ünnepélyes keretek között kihirdeti az eredményt, átadja az erről szóló Tanúsítványokat és Okleveleket. A díjazott építmény helyszínén felavatja a díjat megjelenítő művészi, bronzkeretes réztáblát. Gondoskodik a pályázatok szakmai körökben történő ismertetéséről.
Építőipari Nívódíj odaítélésére eddig 150 alkalommal került sor.
A Bíráló Bizottság elnöke 2016-ban bekövetkezett haláláig Somogyi László, korábbi építésügyi és városfejlesztési miniszter volt. Ezt követően 2017 -től Tolnay Tibor, az ÉVOSZ korábbi elnöke, lett a bizottság elnöke. A titkári szerepkört 2010. évben bekövetkezett haláláig Pataky Elemér látta el, őt Hollai Pál követte.
Az Építőipari Nívódíj Bíráló Bizottságának jelenlegi és volt tagjai:
Bálint Péter elnökhelyettes, Dr. Bartos Sándor (+), Fejes Mária Anna, Golda János, Gosztonyi Miklós, Herczegh Zoltán, Hollai Pál, Horváth Lajos, Dr. Kajtár László, Kiss József (+), Dr. Katona András, Dr. Kontra Jenő, Kovács Imre, Mikó Imre, Dr. Nemes Géza, Pallay Tibor, Pataky Elemér (+) , Prieszol József, Száva István (+), Szalay Tihamér, Tolnay Tibor, Vadász Bence, Zórándy Miklós.
Az Építőipari Nívódíj bírálatakor a Bíráló Bizottság segíti az Építési Alkotói díj, a Sándy Gyula díj és az Épületgépészeti Nívódíj jelöltjeinek kiválasztását is.
Az ÉTE, az ÉVOSZ és a Magyar Mérnöki Kamara szervezésében minden évben hagyományosan február végén megrendezésre kerül az Építőipari Nívódíjasok konferenciája. Ez alkalommal a díjazottak lehetőséget kapnak ki-váló létesítményeik prezentáció formájában történő bemutatására. Ugyanakkor a szakmai írott és elektronikus sajtóban lehetőséget biztosítunk arra is, hogy széles szakmai körben váljanak ismertté az elismerésben részesült építmények és alkotóik.